ترانکینگ Trunking در واقع یکی از شیوه‌های اصولی انواع کابل‌کشی متعارف و استاندارد در شبکه محسوب می‌شود. بر این اساس ترانک‌ها ابزاری هستند که به برق‌کاران اجازه می‌دهند برای جلوگیری از تاثیرات مخرب عوامل بیرونی بر روی سیم یا کابل و همین‌طور حفظ نمای ظاهری یا مرتب‌سازی آن‌ها؛ مورد استفاده قرار گرفته و جلوه منظم و فنی به کار دهند.

داکت‌ها هم به منظور مشابه و مانند ترانک در این حوزه به کار برده می‌شوند؛ اما یک تفاوت عمده میان این دو ابزار وجود دارد و آن این است که ترانک بر خلاف داکت علاوه بر رد کردن سیم و کابل دارای مکان نصب پریز هم هست. بنابراین از مهم‌ترین دلایل استفاده از ترانک جلوگیری از خرابی سیم و کابل، نمای شکیل سیم‌کشی و حفظ ایمنی افراد است. به خصوص در مواقعی که حجم سیم‌ها یا کابل‌های برق و شبکه زیاد باشد برای جلوگیری از بهم ریختگی آن‌ها؛ استفاده از این تمهیدات امری ضروری محسوب می‌شود. ترانکینگ ها بر اساس نحوه استفاده و همچنین جنس متریال به کار گرفته شده در ساخت آن‌ها انواع متفاوتی دارند.

از مزایای استفاده از ترانکینگ؛ علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان به آیتم‌های ذیل به صورت تیتروار هم اشاره کرد:

  • امکان تعیین و جاگذاری محل‌های پریز برق با توجه به موارد نیاز و نوع دکور
  • پارتیشن‌بندی و جلوگیری از تداخل امواج الکترومغناطیسی
  • محافظت از کابل به منظور جلوگیری از بروز اتصالی بین سیم‌ها یا کابل‌ها و ممانعت از خطر برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی در محیط
  • امکان نصب آسان و راه اندازی با انواع سیم‌کشی‌های مختلف اعم از مخابراتی، اطفا حریق، شبکه و کامپیوتر

ترانکینگ‌ها را از جنس‌های مختلفی مثل PVC یا ABS  ( مقاومت بالاتری در برابر آب و آتش‌سوزی دارند) یا فلز می‌سازند؛ بنابراین یکی از ترانکینگ‌های قابل استفاده در حوزه برق؛ ترانکینگ فلزی است که بدنه آن از جنس فلز ساخته می‌شود و دارای کاربری‌ها و نحوه نصب گوناگون است که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

🔔 فروش تجهیزات شبکه در بازرگانی پاناتل 🔔

ترانکینگ فلزی

مهم ترین کاربردهای ترانکینگ فلزی

فلز به کار گرفته شده در ساختمان این دسته از ترانکینگ‌ها اغلب از جنس‌های فولاد، استیل، آلومینیوم، گالوانیزه و گالوانیزه با رنگ پودری الکترواستاتیک با ضخامت کم و به صورت ورقه‌ای است. البته لازم به ذکر است که همین ورقه‌های نازک قادر هستند فشار و نیروهای بسیار بالایی را تحمل کنند.

ترانکینگ‌های فلزی بسته به نوع مصرف و استفاده دارای انواع مختلفی هستند؛ از انواع آن‌ها می‌توان به مدل‌های ستونی، دفنی و دیواری اشاره کرد. هر کدام از انواع ترانکینگ‌های فلزی ذکر شده به دلیل رعایت استانداردها و پارامترهای خاص در تولید خود؛ برای محیط‌های گوناگونی استفاده می‌شوند ولی همگی در ایفای نقش یک کابل‌کشی منظم و استاندارد با هم مشترک هستند.

ترانکینگ فلزی به دلیل داشتن استقامت کافی؛ برای استفاده در محیط‌های سخت و خشن مناسب است زیرا فلز به کار گرفته شده در ساختمان این دسته از ترانکینگ‌ها در برابر نفوذ رطوبت، آب و حتی حریق مقاومت می‌کند.

لازم به ذکر است که این نوع از ترانکینگ‌ها در ابعاد متفاوتی به لحاظ طول، عرض و عمق توسط برندهای مختلفی امروزه در دنیا تولید می‌شوند و به دلیل حساسیت کاربری این محصول به کیفیت متریال استفاده شده در ساخت آن بایستی دقت کافی شود.

انواع ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف، کارخانجات صنعتی و مراکز تولیدی از اولین استفاده کنندگان این محصولات هستند زیرا که در این محیط‌ها امکان آسیب به سیم و کابل‌های برق به دلیل تنش‌های محیطی بسیار زیاد است.

مهم ترین کاربردهای ترانکینگ فلزی

در ذیل به بررسی تعدادی از ویژگی‌ها و مزایای خاص استفاده از ترانکینگ فلزی می‌پردازیم.

ایجاد حفاظت مناسب با استفاده از ترانکینگ فلزی

سیم‌ها و کابل‌های مورد استفاده در ساختمان‌های مختلف مسکونی، صنعتی یا اداری و مراکز کاربری دیگر همواره با خطر تهدید آسیب توسط عوامل بیرونی مواجه هستند؛ از جمله این آسیب‌ها می‌توان به ضربات فیزیکی، خطر له شدن، فشار بر روی سیم و کابل، خوردگی و فرسایش در اثر گذشت زمان و افزایش عمر آن‌ها یا موجودات جونده اشاره کرد.

بروز هر کدام از این مشکلات برای سیم‌ها و کابل‌های بدون حفاظ تراکینگ فلزی؛ خطرات جبران ناپذیری برای انسان در پی خواهد داشت. از این‌رو قرار دادن سیم و کابل در درون این حفاظ‌های ترانکینگی؛ علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر باعث افزایش طول عمر مفید آن‌ها نیز خواهد شد .

از بین بردن نویز و جلوگیری از تداخل میان سیم ها و کابل ها

از آن‌جایی‌که استفاده از تعداد زیادی سیم و کابل در یک مسیر؛ باعث ایجاد تاثیر بر روی یکدیگر شده و گهگاه اختلال، پارازیت و نویز ایجاد می‌کند استفاده از ترانکینگ فلزی تمهید بسیار مناسبی برای مقابله با این عوامل ناخواسته است.

از این‌رو به دلیل ایجاد نظم و رعایت این اصول در سیم‌کشی یا کابل‌کشی؛ تماس آن‌ها با هم محدود می‌گردد؛ به این خاطر که ترانکینگ‌های فلزی دارای پارتیشن بندی مجزایی برای عبور سیم و کابل هستند. در این دسته از ترانکینگ‌ها کابل‌های برق حامل جریان و دارای ولتاژ بالا با کابل‌هایی که دارای ولتاژ کمتری هستند هیچ‌گونه تداخلی پیدا نمی‌کنند.

ایجاد ظاهر مرتب و آراسته برای کابل‌ها و سیم‌ها

همان‌طور که پیش‌تر هم به کرات اشاره شد؛ یکی از جنبه‌های مهم مورد توجه در استفاده از ترانکینگ فلزی توجه به ظاهر مرتب، منظم و شکیل سیم‌کشی است؛ که علاوه بر جنبه‌های بصری کار؛ گاهی باعث ایجاد حس امنیت و آسودگی خیال در مواجه با خیل عظیم سیم و کابل در محیط می‌شود.

از طرفی دسترسی به سیم‌های مورد نظر را در زمان نیاز سهولت می‌بخشد و باعث جلوگیری از اتلاف وقت در زمان نیاز خواهد شد.

ایجاد بهره وری و توسعه مناسب در سیستم سیم کشی محل مورد نظر

استفاده از ترانکینگ فلزی در شبکه مورد نظر؛ به دلیل ایجاد سهولت در مواقع نیاز به جستجوی سیم یا کابل، انجام تعمیرات و یا به منظورهای دیگر باعث ایجاد هماهنگی، سرعت در کار و در نتیجه افزایش بهره‌وری می‌گردد.

زیرا حجم عظیمی از سیم‌ها از این طریق دسته بندی شده و هر کدام به مکان‌های مورد نظر خود هدایت می‌شوند؛ همچنین باعث جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه‌های آتی خواهد شد. ضمنا هزینه‌های ناشی از آسیب سیم یا کابل، خطرات تهدید کننده جان انسان‌ها و توسعه یا گسترش حریق را کاهش خواهد داد.

ایجاد بهره وری و توسعه مناسب در سیستم سیم کشی محل مورد نظر

افزایش میزان ایمنی از ترانکینگ فلزی

همان‌طور که پیش‌تر هم در همین مقاله در رابطه با ترانکینگ‌ها توضیح داده شد؛ یکی از مزایای استفاده از انواع ترانکینگ به ویژه ترانکینگ فلزی افزایش میزان ایمنی در سیستم و شبکه تحت کاربری است. در واقع با استفاده از ترانکینگ در شبکه؛ امکان تماس مستقیم با سیم و کابل توسط عوامل انسانی و عوامل بیرونی دیگر کاهش پیدا می‌کند. لذا از این طریق؛ خطرات تماس ناخواسته توسط انسان به ویژه افراد ناآشنا تا حدود فوق العاده‌ایی تحت کنترل در می‌آید و در نتیجه ایمنی شبکه افزایش می‌یابد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

👈 تلفن های تماس جهت ارتباط با کارشناسان فروش در بازرگانی پاناتل 👉

۰۲۱-۶۶۷۲۸۲۵۰ ☎️        ۰۲۱-۶۶۷۰۳۷۷۰ ☎️

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

افزایش میزان ایمنی از ترانکینگ فلزی

کلام پایانی

در پایان لازم است که به این مطلب اشاره کنیم که استفاده از ابزارهای کاربردی به مانند ترانک‌ها به ویژه ترانکینگ فلزی؛ امکان ایجاد انعطاف‌پذیری زیادتری را در زمان سیم‌کشی برای کاربران فراهم کرده و از این‌رو امکان گستردگی بیشتر شبکه کابلی را ایجاد خواهد کرد. ضمنا در نظر داشته باشید که استفاده از شیوه ترانکینگ کردن سیم و کابل؛ امکان مدیریت بهتر را برای کاربران و برق‌کاران فراهم می‌کند. همچنین در این مقاله به تفاوت مهم بین ترانک و داکت هم اشاراتی شد؛ اگرچه هر دوی این ابزار تقریبا وظیفه مشابهی را بر عهده دارند ولی در انتخاب بین ترانک یا داکت لازم است قطعا به نوع کاربری و میزان هزینه‌ای که برای پروژه مورد نظر در نظر گرفته‌اید، توجه ویژه داشته باشید.

لینک های مرتبط : 

راهنما خرید ترانکینگ

 

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *