پست تلفن فلزی

کلیه مسیرهای ارتباطی کابلی اعم از برق، تلفن، تصویر دارای نقاطی برای اتصال یا تقسیم می باشند. در بستر سازی مخابراتی برای سامان دهی این نقاط از پست های مخابراتی استفاده می شود. پست تلفن فلزی مخابراتی بر اساس محلی هستند که کابل یا کابل های با ظرفیت بالاتر وارد آن می شود و کابل های با ظرفیت کمتر برای مشترکین یا بخشی از داخلی ها از آن خارج می شود. برای نمونه پست های مخابراتی نصب شده روی دیوار کوچه ها یا ورودی ساختمان ها نمونه هایی از پست های تلفن می باشند، که کابل های تلفن از مرکز مخابرات وارد آن شده و از سمت دیگر تلفن های منازل و ادارات از آن خارج می شود. درون پست ها برای محل اتصال از ترمینال های ایستاده پیچی یا از ترمینال کروز برای اتصال کابل ها استفاده می شود.

چند نوع پست تلفن فلزی داریم ؟

پست تلفن از نظر نوع محل استفاده به پست های معمولی و پست های بارانی تقسیم بندی می شوند. پست های معمولی برای داخلی ساختمان ها یا نقاط محفوظ استفاده می شوند ولی پست های بارانی برای محیط های بیرونی و در معرض رطوبت تولید می شوند. پست های بارانی برای ورود و خروج کابل ها دارای عایق هایی هستند که از نفوذ آب جلوگیری می کنند و مانع از چوسیدگی و سولفاته ترمینال ها و محل اتصال کابل ها می شوند. چون رطوبت می تواند بین دو رشته از یک زوج سیم ارتباط برقرار کند و اصطلاحا سیم اتصال کوتاه شود و این منجر به قطع شدن خط شود، ممانعت از نفوذ آب در محیط های بیرونی بسیار مهم می باشد.

پست های مخابرای یا پست تلفن فلزی از نظر تعداد زوج و جنس

پست های مخابراتی از نظر تعداد زوج متنوع هستند. پست ها از 30 زوج شروع شده، 50زوج، 100زوج، 200زوج، 400زوج و 5زوج هم موجود می باشد و برای ظرفیت های بالاتر یا از شاسی های دست ساز یا از کافو ها استفاده می شود. پست های تلفن از نظر جنس به پست های پلاستیکی و فلزی تقسیم می شوند که در رده های مختلف کیفی تولید شده و روانه بازار می شوند. برخی از آن ها دارای قفل و کلید می باشند و برخی با آچار باز و بسته می شوند.

نحوه بستن اتصال ها در پست تلفن فلزی

در صورتی که درون پست از ترمینال استفاده شده باشد، باید زوج سیم ورودی را روی یکی از پایه های ترمینال زیر پیچ بسته و زوج سیم خروجی را روی پایه نظیر آن ببندیم. در صورتی که از شاخه ترمینال کروز استفاه شده باشد برای هدایت سیم ها باید زوج سیم ورودی را روی پایه بالایی با آچار قیچی کروز پرس و قیچی نموده و زوج سیم خروجی روی پورت پایینی نظیر آن قیچی نماییم.

سیم رانژه برای پست تلفن فلزی

معمولا در پست ها کابل های ورودی در یک سمت و کابل های خروجی در سمت دیگر پست یا روی ترمینال های جداگانه آرایش می یابند. برای برقرار کردن ارتباط یک زوج سیم ورودی با یک زوج سیم خروجی از سیم رانژه استفاده می شود. روش کار به این شکل می باشد که سیم رانژه روی پورت پایین سیم ورودی متصل شده و بعد از آرایش در مسیر فریم (جای قرار گیری ترمینال ها) به سمت سیم خروجی رفته و زیر پورت مربوطه قیچی می شود.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *