پست مخابراتی تلفن

بازتاب و تعامل هر موجود زنده در برابر مسائل پیرامون خود و همچنین مسائل اجتماعی بر پایه یک سری اطلاعاتی صورت می‌پذیرد و این اطلاعات و دانسته‌ها تنها با برقراری ارتباط با محیط و اطرافیان به دست می‌آید. پس هرچه این دایره‌ی ارتباطی وسیع‌تر و پیشرفته‌تر باشد، آن جامعه پویاتر است و تحرک سریع‌تر و معقولانه‌تری خواهد داشت. برای دستیابی به اطلاعات صحیح و ارتباطات درست، نیاز به امکانات ویژه‌ای است. در عصر امروز از میان دامنه وسیع وسایل و ابزار ارتباطی می‌توان از مخابرات نام برد. آتش روشن کردن، برپایی دود بر فراز کوه‌ها، به صدا درآوردن طبل‌ها و قاصدان پیاده و سواره از ابزارها و روش‌های نخستین برای ارسال پیام‌ها و خبرها بوده‌اند. اما امروزه با پیشرفت سریع در تکنولوژی مخابرات، این سیستم به‌عنوان یک روش شناخته‌شده انتقال اطلاعات مهم در تمام عرصه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و غیره است به این ترتیب توسعه و پیشرفت تکنولوژی مخابرات از عوامل مهم توسعه در تمامی مسائل مربوطه به جامعه می‌باشد. پس به‌بیان‌ دیگر تا کشوری به پیشرفت مخابرات و سیستم‌های جدید آن دست پیدا نکند به معنای واقعی به پیشرفت و توسعه در سایر زمینه‌ها دست نخواهد یافت. نقش مهم و خطیر مخابرات در جوامع بشری علاوه بر انتقال و ارسال پیام، آگاهی دادن و بیدار ساختن ملت‌هاست. همان‌طور که در ابتدا گفتیم اهمیت ارتباطات و ضرورت رعایت ایمنی در وسایل ارتباطی سبب گردیده است که امروزه از وسایل متنوعی برای انتقال اطلاعات استفاده گردد.برای اینکه شبکه‌ی مخابرات به‌صورت کاربردی و مناسب راه‌اندازی گردد به ابزار خاصی نیازمند است. ابزارهایی که بتوانند همه‌ی انتظارات کاربر از یک شبکه را تأمین نمایند. و کارایی شبکه را به‌مراتب بیشتر کنند. یکی از این ابزارهای کاربردی پست‌های مخابراتی هستند که در ادامه‌ی مطلب سعی داریم پست مخابراتی ( همچنین می توانید برای خرید ترمینال کروز هم روی ما حساب کنید ) را معرفی کرده و انواع و کاربرد آن را توضیح دهیم. ساختار پست مخابراتی از بدنه، فریم‌ها، ترمینال کروز، زوج سیم‌ها و سیم‌های ارتباطی تشکیل‌شده است.

· بدنه پست مخابرات: ساختار اصلی پست مخابراتی بدنه پست است که باید در فضای مناسب به دیوار وصل شود.

· فریم‌ها: فریم‌ها ستون‌های عمودی هستند که ترمینال کروز روی آن نصب می‌گردد.

· ترمینال کروز: ترمینال کروز از ترمینال‌های مخابراتی هستند که زوج سیم‌های بالایی و سیم‌های ارتباطی را به هم مرتبط می‌کنند.

· زوج سیم‌ها: سیم‌های بخش بالایی ترمینال کروز که به ‌وسیله‌ی قیچی کروز و بر اساس رنگ زوج سیم‌های مخابراتی با رعایت ترتیب رنگ‌ها پانچ گردیده‌اند.

· سیم‌های ارتباطی: زوج سیم‌های بخش پایین ترمینال کروز است و زوج سیم‌های بالای هر ترمینال را با ترمینال دیگر مرتبط می‌کند که با نام سیم رانژه معروف است؛ و در اصل ارتباط بین دو زوج سیم را برقرار می‌کند.

از پست‌های مخابراتی برای تقسیم خطوط تلفن در یک محدوده استفاده می‌شود. در حقیقت یک کابل با ظرفیت بالا را نمی‌توان به یک سیم تلفن وصل کرد. این ابزار وظیفه تقسیم این ظرفیت بالای کابل در بین تلفن‌های مختلف را بر عهده دارد تا بتوان از همه‌ی آن‌ها به‌صورت بهینه استفاده و بهره‌برداری کرد. تقسیم ظرفیت توسط پست از مهم‌ترین وظایف آن است. علاوه بر آن با توجه به جنس بکار رفته در ساختارشان به‌عنوان یک سپر ایمنی نیز استفاده می‌گردند. پس به‌طور کل ارتباط بین خطوط داخلی، مرکز تلفن و خطوط شهری را برقرار می‌نمایند.

پست‌های مخابراتی ازلحاظ نوع جنس در سه گروه دسته‌بندی می‌شوند.

اولین دسته گروهی هستند که در ساخت آن‌ها از مواد اولیه‌ی پلاستیکی استفاده گردیده است. از مزایای این نمونه قیمت‌های مناسب و ارزان‌تر آن‌ها نسبت به سایرین است اما معایبی هم دارد که مهم‌ترین آن این است که در همه‌ی محیط‌ها قابل‌استفاده نیستند و بیشتر در مکان‌های مسقف به کار برده می‌شوند.

نوع دیگر پست‌های مخابراتی از جنس فلز هستند این نمونه دارای دوام و مقاومت بالایی هستند و بیشتر در مکان‌های کارگاهی یا محیط‌هایی که لازم است از خطوط تلفن محافظت شود به کار گرفته می‌شوند.

نمونه‌ی سوم پست مخابراتی ‌ام دی اف بوده که در شرکت‌ها و مراکز وسیعی که خطوط زیادی داشته و ژانره نمودن خط‌ها در مکان‌هایی مثل اتاق سرور انجام می‌گردد، از این مدل استفاده می‌شود. پست‌های مخابراتی از لحاظ کاربردی نیز به گروه‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند.

با توجه به اینکه این محصولات در مناطق مختلف آب وهوایی به کار گرفته می‌شوند، می‌توان آن‌ها را به دو مدل معمولی و بارانی دسته‌بندی نمود. پست‌های معمولی بیشتر در مکان‌های سربسته بکار گرفته می‌شوند و در محیط‌های باز و معابر عمومی بیشتر از پست‌های بارانی استفاده می‌شود.

پست‌های بارانی بروی اتصالات خروجی و ورودی‌شان عایق‌هایی قرار داده‌ شده که سبب افزایش سطح ایمنی آن می‌شود. همچنین خطر پوسیدگی سیم‌ها و اتصالات به‌شدت کمتر می‌شود. پس لازم و ضروری است که قبل از به‌کارگیری از پست‌های مخابراتی اطلاعات دقیقی از نیازهای کاربردی افراد در محل و همچنین شرایط محیطی محدوده موردنظر برای نصب پست داشته باشیم.

دسته‌بندی دیگری نیز برای پست‌های مخابراتی انجام می‌پذیرد که بر اساس زوج سیم‌های ارتباطی است. امروزه تنوع تعداد زوج سیم‌ها در پست‌ها بالاست که می‌توان زوج سیم‌های 30، 50، 100،… را می‌توان نام برد. اضافه بر این هر موقع بخواهیم از ظرفیت‌های بالاتر و تعداد زوج سیم‌های بیشتر استفاده کنیم، ضروری است که از کافو‌ها یا شاسی‌های دست‌ساز استفاده نماییم؛ پس می‌توان با توجه به نوع کاربرد، جنس و همچنین ترمینال‌های قرارگرفته در درون دستگاه‌ها آن‌ها را نام‌گذاری کرد. به‌عنوان مثال پست 50 زوج پلاستیکی بارانی، پست 30 زوج فلزی قفل‌دار معمولی با ترمینال کروز.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *