راهنمای خرید انواع تابلو مخابراتی

تابلو های مخابراتی یک باکس برای نگهداری هرچه بهتر از تجهیزات برقی و مخابراتی است، در واقع این باکس با طراحی که دارند از آسیب هایی که ممکن است برای کابل ها و سیم ها اتفاق بیفتد و تاثیرات منفی در عملکرد زندگی روزمره افراد داشته باشد جلوگیری می کند، در گذشته که پیشرفت ها در زمینه تجهیزات برق و مخابرات به این صورت نبود، آسیب های جزیی هم می توانست سبب بروز مشکلات شود و مدت زمان زیادی لازم بود تا رفع اشکالاتی که پیش آمده انجام گیرد. امروزه این باکس ها باعث حفظ سلامت بیشتر تجهیزات می شوند . بهتر است تا در رابطه با سایر ابزار های مخابراتی هم دانشی داشته باشید و همین ابتدای کار ما به شما پیشنهاد میکنیم تا از صفحه ابزار مخابراتی دیدن کنید.

تابلو مخابراتی 

واژه تابلو مخابراتی در زبان انگلیسی از کلمه Main Distribution Frame گرفته شده است، نام دیگر تابلو مخابراتی تابلوی توزیع می باشد که شامل ۳ دسته می باشد که عبارتند ا ز افقی، عمودی و افقی و عمودی به شکل همزمان باهم، همچنین رنگ این تابلوها به رنگ سفید می باشد، در واقع تابلو مخابراتی یک محفظه است که از آن برای سلامت نگه داشتن کابل و سیم های مخابراتی و برقی در برابر حوادث طبیعی و غیر طبیعی استفاده می شود، همچنین این محفظه ها از به خطر افتادن سلامت انسان هم جلوگیری می کند، این محفظه ها ( تابلو ) به دو صورت نصب می شود.

۱. نصب تابلو مخابراتی بر روی دیوار

۲. قرار گیری تابلو مخابراتی در محیط هایی مانند سالن ها

برای درک بیشتری از تابلوهای مخابراتی به مثال زیر توجه نمایید. تصور کنید این باکس ها وجود نداشتند و کابل ها و سیم ها آزادانه در معرض دید عموم مردم بود، برخی از افراد مانند کودکان ممکن بود از روی کنجکاوی با آن تماس پیدا می کردند که در این صورت هم جان کودک به خطر می افتاد و هم ممکن بود اتفاقات سخت و جبران ناپذیری رخ دهد، چنین مواردی سبب شد تا تولیدکنندگان اقدام به تولید چنین باکس هایی کنند، که این اقدام باعث حفظ سلامت انسان ها شده و همچنین سبب زیبایی ظاهر فضای شهری خواهد شد.

تابلو مخابراتی شامل چند نوع کابل و سیم می باشد که در این قسمت برای شما شرح می دهیم‌:

 1. تابلوهایی که در مراکز تلفن مورد استفاده است.
 2. تابلوهایی که شامل سیم هایی است که سبب ارتباط مشترکان با یکدیگر می گردد.
 3. تابلو مخابراتی شامل سیم ها و کابل هایی که متصل به تجهیزات دیگر این تابلو هستند.

 

پیشنهاد سردبیر : دیدن محصولات تابلو مخابراتی

 

خرید انواع تابلو مخابراتی

پست مخابراتی یا جعبه مخابراتی روی دیوارهای خانه‌ها و یا کوچه‌ها دیده می‌شود که مخابرات از این پست‌های تلفنی برای راحت کردن ارتباطات استفاده می‌کند. به عبارت ساده‌تر برای تصویر و تلفن هر محله لازم است که کابل کشی برق تا یک نقطه به عنوان محل تقسیم انجام شود.

این نقطه تقسیم باعث می‌شود بتوانیم از یک تلفن یا کابل برق در یک کوچه تلفن‌های مختلفی را در آن کوچه یا محله راه اندازی و اجراء کنند. همین مسئله منجر شده از این جعبه مخابراتی برای تقسیم کردن خطوط تلفن در یک محله استفاده کنند. یک کابلی که ظرفیت بالایی دارند را نمی‌توان به صورت مستقیم به تلفن متصل کنیم بنابراین برای اتصال آن باید به پست مخابراتی رجوع کرد و ظرفیت را بین تلفن‌های مختلف تقسیم کرد. در این صورت است که می‌توان به بهترین شکل از تمام تلفن‌ها استفاده کرد.

اه اندازی این جعبه‌های مخابراتی از طریق زوج سیم‌ها صورت می‌گیرد. در حالت کلی پست‌های مخابراتی از نظر جنسی که دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند. برای ساخت دسته اول آن‌ها از مواد پلاستیکی استفاده شده به همین دلیل قیمت ارزانی دارند وبی‌عیب و نقص هم نیستند. معایب این پست‌ها باعث شده کارایی خود را از دست بدهند و کمتر استفاده شوند.

اما دسته دوم این جعبه‌ها را از فلز می‌سازند که استحکام پایداری آن‌ها به مراتب بالاتر است. فلزی بودن این پست‌ها یک مزیت است اما گاهی اوقات اگر عیبی در آن‌ها دیده شود احتمال دارد که افراد دچار مشکل شوند. پست‌های مخابراتی از نظر کاربردهای محیطی هم به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

برای مثال پست‌های معمولی و بارانی را می‌توان نام برد که نوع معمولی در محیط‌های بسته کاربرد دارند اما پست‌های بارانی در محیط‌های عمومی و روباز کاربرد دارند. در پست‌های بارانی برای اتصالات ورودی و خروجی عایقی استفاده شده که سطح ایمنی را افزایش می‌دهد.

ساختار پست مخابراتی

 • بدنه پست: ساختار اصلی و بدنه جعبه می باشد که بایستی در مکان مناسب به دیوار متصل شود.
 • فریم‌ها: به شکل ستون‌های عمودی قرار دارند که ترمینال کروز بر روی آن سوار می‌شود.
 • ترمینال کروز: ترمینال های مخابراتی می باشند که ارتباط زوج سیم‌ های بالایی به سیم‌ های ارتباطی را برقرار می نماید.
 • زوج سیم‌ها : سیم‌های بالای ترمینال کروز بوده که با قیچی کروز بسته به نوع رنگ زوج سیم‌های مخابراتی پانچ می شوند. ( ترتیب رنگ ها رعایت می شود )
 • سیم‌های ارتباطی : زوج سیم هایی می باشند که در زیر هر پورت ترمینال کروز قرار گرفته و بین زوج سیم های فوقانی هر ترمینال را با ترمینال دیگر ارتباط می دهد که با نام سیم رانژه شناخته می شود. در اصل به وسیله ی این زوج سیم ها ارتباط بین دو زوج سیم را برقرار می شود.

در حالت کلی سه دسته کابل وارد جعبه مخابراتی (باکس مخابراتی) می‌شود.

 • ✅ دسته اول کابل‌های جک را شامل می شود. شامل ارتباط بین سانترال و جعبه است و حاوی کابل‌های جک، کارت‌های خطوط شهری و خطوط داخلی می باشد.
 • ✅ دسته دوم کابل‌های خطوط شهری آنالوگ را شامل می شود که از سوی مخابرات آمده و بایستی وارد جعبه شود.
 • ✅ دسته سوم کابل‌ های داخلی‌ هستند که همان کابل ‌های ساختمان به حساب می آیند.
0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *